Bıçağın Anatomisi

Bıçağın Anatomisi
İnsan bir bıçağa aşık olur mu demeyin. Keskinliğiyle hayranlık uyandıran bir bıçaksa mutfakta vazgeçilmeziniz haline gelir. Yemek için ilk hazırlığınız, bıçağınız ve onun büyüklüğüne göre seçtiğiniz kesme tahtanız olur.
Bıçak kullanmak aynı zamanda bir duygu işidir. Sizi ne kadar az zorlarsa o derece bıçağınıza bağlanırsınız. Bıçağın iyisi yemeklik malzemeleri doğramaz dilimler. Daha az bilek hareketiyle işinizi halletmenizi sağlar.
Bıçağı hissetmek önemlidir. Bıçağı elinize aldığınızda bıçağın sapını iyice kavramalısınız. Eliniz bıçakla çalışırken rahat olmalı. Ergonomik yapılı bıçaklar her zaman ilk tercihiniz olsun. Bıçağı satın almadan önce mümkünse deneme yapın ki daha rahat karar verebilin.
Bazı bıçakların keskin tarafının sapla birleştiği yer keskin olur. Bu durum bıçağa şık bir form kazandırır ve kesim sırasında bıçağın daha geniş yüzeyinin işlev görmesini sağlar. Aynı şekilde bıçağın sırt kısmının yumuşak köşeli olması önemlidir. Çünkü bıçak ile çalışırken işaret parmağınız bu kısım ile temas halindedir.
Bıçağınızın ömrü uzun olsun istiyorsanız bıçağınızı asla bulaşık makinesinde ağır deterjanla yüksek ısıda yıkamayın. Bıçağınızı temiz bırakın ve doğru kesme tahtası ile çalışın.
Bıçakları malzemesine göre sert çelik, yumuşak çelik ve karbon çelik olarak üçe ayırırız. Karbon çelik bıçaklar yemeklerin asitlerinden hemen etkilenip paslanma yaptığı için çok önerilmez. Yumuşak çelik bıçaklar ucuz fiyatından ve ince yapısından dolayı daha çok tercih edilir. Yalnız çabuk körelir. Sert çelikten yapılmış bıçaklar daha geç körelir. Ancak bileğilenmesi zordur.
Domates, biber ve enginar gibi sebzeler fazlaca asit çıkarır. Bu sebzelerle çalışıldıysa bıçağı sık sık yıkamakta fayda var. En iyi yöntem bıçağı sıkça elde yıkamak ve hemen kurulamak. Kullanmadığınız zamanlarda bıçakların birbirine veya başka aletlere sürtünüp körelmesini önleyin ve ahşap bıçak bloklarında muhafaza edin.
Bıçaklarda diğer önemli konu bileğileme. Bu işlem sırasında bıçağınıza doğru açıyı vermezseniz bıçağınız tamamen keskinliğini yitirebilir.
Mutfağınızda bulunması gereken dört temel bıçak; şef bıçağı, ekmek bıçağı, soyma bıçağı, fileto bıçağıdır.

Pratik Bilgiler