Deve Kuşu Yumurtasının İlginç Özellikleri

Devekuşu Yumurtasının İlginç Özellikleri
Devekuşu yumurta üretim dönemi Şubat-Eylül ayları arasına rastlar. Bir deve kuşu yumurtasının ağırlığı ortalama 1300-1600 g civarındadır. Yaklaşık 25 adet tavuk yumurtasına eşdeğer olan bu yumurta protein ve doymamış yağ asitleri bakımından zengindir. En önemli avantajı kolesterol düzeyinin diğer yumurtalardan daha düşük olmasıdır.
Devekuşu yumurtası besin kaynağı olmasının yanı sıra süs-aksesuar eşyası olarak kullanılır. Devekuşu yumurtasının şans getirdiğine inanılır. Ayrıca içi boşaltılmadan çürütüldüğünde örümcek ve haşereleri kovucu etkisi vardır.
Mimar Sinan'ın eserlerinin kubbelerinde devekuşu yumurtası bulunmaktadır. Tarihi mekânları gezerken bu yumurtalara rastlarsanız şaşırmayın.
Şimdi ilginç bir tarifi sizlerle paylaşacağız.
Hayat Cafe Tarifleri bloğundan devekuşu yumurtası tarifi:
Malzemeler:
Beyaz muhallebi için;
• 6 çay bardağı süt
• 1 çay bardağı şeker (daha tatlı seviyorsanız arttırılabilir)
• 1 çay bardağından bir parmak eksik buğday nişastası
• 1 paket vanilya
Sarı muhallebi için;
• 6 çay bardağı su
• 1 çay bardağı şeker (arttırılabilir)
• 1 çay bardağından bir parmak eksik buğday nişastası
• 1 paket Tang şeftali (bulamazsanız nazo)
Hazırlanışı:
İki tencereyi ocağın üzerine koyun. Birine vanilya hariç beyaz muhallebi malzemelerini, diğerine de Tang şeftali hariç sarı muhallebi malzemelerini koyup ikisini de aynı anda karıştırarak pişirin. Aynı anda yapmanız kesinlikle önemli, yoksa ilk pişen diğeri pişene kadar soğur, iç içe geçmez.
Muhallebiler pişince altını kapatıp beyaza vanilya, sarıya da Tang ekleyin ve karıştırın.
Dibi yuvarlak bir kâseye önce beyaz muhallebiyi, hemen arkasından da tam ortasına yavaş yavaş sarı muhallebiyi dökün. Buzdolabında soğuttuktan sonra ters çevirerek servis yapın.
Muhallebilerin aynı kıvamda olması çok önemli çünkü tangli olanın beyaz muhallebinin üzerine azar azar ve yavaşça dökerken en alt kısma, dibe kadar inmesi gerekiyor. Eğer tangli muhallebi dibe çökmüyorsa çay kaşığıyla yavaşça beyaz muhallebinin ortasına hafifçe batırıp tangli karışımın dibe inmesini sağlayabilirsiniz.
Kıvam olarak biraz zorlasa da nefis bir tarif ve çocuklar çok severek yiyorlar.

Pratik Bilgiler