İstanbul’da Organik Pazarlar Nerede Kurulur?

Gelişen teknoloji, gıdalara katılan katkı maddeleri, artan hormon kullanımı, fast food alışkanlığı vb. birçok etken insan sağlığını olumsuz etkiliyor. Organik beslenme ile insanlar daha sağlıklı, daha kaliteli ve daha uzun bir yaşam sürmeyi istiyor. Hiçbir kimyasal madde içermeyen ürünlerin satıldığı organik pazarlar giderek yaygınlaşıyor. Günümüzde organik pazarlar sayesinde herkes rahatlıkla organik ürünlere ulaşabiliyor. Bu pazarlarda çeşit olarak normal pazarlarda bulabileceğiniz her gıda bulunuyor. Onun dışında bazı tezgahlarda güzellik ve bakım ürünleri de satılıyor. Ayrıca pazara gelmişken yemek yemek isteyenler için nefis gözlemeler ve taze meyve suları bulunuyor. Plastik poşetler yerine kağıtlar var. Organik pazarlarda satılan ürünler diğer pazarlara göre %30-40 daha pahalı oluyor. Üreticiler sertifikalarını mutlaka tezgahlarında bulundurmak zorundalar.
En eski organik pazar 2006 yılında Lalaşahin Sokak Bomonti’de açılan Şişki organik pazarı. Bu pazar her cumartesi saat 7:00'dan 17:00'a kadar müşterilerini bekliyor. Feriköy organik pazarı olarak da bilinen bu pazarın şöhreti kısa sürede yayılmış ve müdavimleri artmıştır.
Avrupa yakasında 2010 yılından beri her cumartesi Topkapı Merkezefendi’de de bir organik pazar kuruluyor.
Anadolu yakası Selamiçeşme Özgürlük parkında 2010 yılından beri her çarşamba organik bir pazar meraklılarıyla buluşuyor.
İstanbul’daki diğer organik pazarlar:
• Bakırköy E5'e yakın Airport Outlet Center’in arkasında Cuma günleri
• Beylikdüzü Enver caddesi her cumartesi
• Kemerburgaz Selanik bulvarında her pazar
• Maltepe Altayçeşme'de her Pazar
• Kartal’da tren istasyonuna yakın her pazar
• Küçükçekmece ArenaPark AVM’nin önünde her Pazar
En kısa sürede organik pazarı deneyin ve sağlıklı bir yaşama adım atın.

Pratik Bilgiler