Mutfağınızda Tatlı Bir İtalyan Havası Esecek

Tiramisu İtalyan mutfağına ait bir tariftir. Yakın zamana kadar revaçta olan bu tarifin tarihi 1960’lara kadar dayanır. Tiramisunun İtalyanca karşılığını öğrendiğinizde tatlının İtalyanlar için önemini anlayacaksınız. “Tira mi su” “beni mutlu et” demek. Her tiramisu tarifinin olmazsa olmaz malzemeleri şeker, mascarpone peyniri, savoyar bisküvileri, espresso ve kakao.
Gelelim sizi uçuracak, ayaklarınızı yerden kesecek 30 dakikada hazır olan 4 kişiyi ağırlayabileceğiniz tiramisu tarifinin yapılışına.
Malzemeler:
8 adet kedi dili bisküvi (savoyar bisküvi)
Bisküvileri ıslatmak için;
2 yemek kaşığı rom
2 yemek kaşığı granül kahve
3/4 su bardağı su
Kreması için;
500 ml. süt
2 yemek kaşığı toz şeker
1 adet yumurta sarısı
200 gram labne peyniri
2 yemek kaşığı un
1 paket vanilya
Servisi için;
2 tatlı kaşığı kakao
Yapılışı:
Tiramisunun kremasını hazırlarken tencereye yumurta sarısı, süt ve unu koyup ocağın altını yakın ve çırpma teliyle iyice karıştırın. Süt kaynadığında ocağı kısık ayara alın. Krema karışımına şekeri ilave edin. Karıştırmaya devam edin. Şeker eridiğinde kremayı ocaktan indirin. Karışım ılıyana kadar ara ara karıştırın. Sonrasında vanilya ve labne peynirini koyup iyice karıştırın.
Bisküvileri ıslatmak için suyu kaynatın. Granül kahveyi döküp eritin. Oda sıcaklığına gelene kadar bekleyip soğuyunca romu katın.
Tiramisuyu koyacağınız bardakların alt kısmına birer adet kedi dili bisküvisini ortadan bölerek yerleştirin. Kahveli suyla ıslatın. Üzerlerini hazırladığınız kremayla örttükten sonra tekrar bir adet kedi dili bisküvi yerleştirin. Kahveli suyla ıslatın.
Kalan krema karışımıyla üzerlerini kapattıktan sonra hazırladığınız tiramisuları, bir gece boyunca buzdolabında soğutun. Servisi öncesinde üzerlerine gezdireceğiniz kakao lezzetine esir olacağınız bir tiramisu yapmanızı sağlayacak.
Şefin önerisi: Bardakta hazırlanan tiramisuyu bir gün öncesinde hazırlayıp dinlendirmek lezzetinin ortaya çıkmasını sağlar. Servise hazırlarken de tiramisunun üzerine serpeceğiniz kakao, kakaonun krema üzerinde kalıp dağılmasını önler.
Afiyet olsun

Pratik Bilgiler