Masa Düzeni Nasıl Olmalı?

Özel misafirlerimiz için şık sofralar kurmak isteriz. Tabaklardan çatal kaşığın dizilişine kadar her şey kusursuz olsun isteriz.

 

Tatlı telaşlarınıza ortak olmak ve işinizi kolaylaştırmak için masa düzeni ve oturma düzeni hakkında ihtiyaç duyacağınız önemli ipuçlarını bu yazımızda bir araya getirdik.

 

Sofra düzeni resmi sofralarda ve özel sofralarda olmak üzere ikiye ayrılır. Bu yazımızda öncelikle resmi davetlerdeki sofra düzeninden bahsedeceğiz.

 

Öncelikle masa örtüsü ve peçetelerden başlayalım. Pastel renkli veya beyaz keten masa örtüleri tercih edebilirsiniz. Nakışlı keten veya dantel örtüler masanıza asil bir hava katar. Masa örtüleri 30cm’den fazla sarkmamalıdır. Masa örtüsü, peçeteler ve yemek takımlarınızı mümkün olduğunca birbiri ile uyumlu olacak şekilde kullanmalısınız. Sıradan öğle yemekleri için çiçekli örtüler tercih edebilirsiniz. Ahşap veya cam masalarda masa örtüsü kullanmayabilirsiniz.

 

Genel kural olarak yemeğin sonrasında rahat etmeniz açısından leke tutmayan kumaştan masa örtüleri ve peçeteler tercih etmelisiniz.

Şık yemek takımlarınızı peçete ve masa örtülerinizle kombinlediğinizde ortaya harika bir sunum çıkacaktır. Taze çiçeklerden yapılmış bir aranjman kullanılacaksa masadaki armoninin bozulmamasına dikkat etmelisiniz. Ayrıca çiçek ve şamdan gibi aksesuarlar misafirlerin birbirlerini görmelerini engellememelidir. Suplalar, Amerikan servisler ve özenle hazırlanmış ordövr tabaklarıyla masalarınızı daha canlı hale getirebilirsiniz.

Resmi yemeklerde masada yemek boyunca ihtiyaç duyulacak her şey sofra düzenine uygun olarak bulunmalıdır. Sofraya 1 karış mesafede oturulmalıdır.

Özel yemeklerde süs olarak aşırıya kaçmamak gerekir. Masa çiçeği kullandıysanız mum ve şamdanlara yer vermeyebilirsiniz. Ayrıca servis edilecek yemek tencereleri ve içecek şişeleri sofradan kaldırılmalıdır.

Pratik Bilgiler