Mucizevi Yiyecek Yoğurt

Mucizevi Yiyecek Yoğurt
Yoğurt, günün her saatinde yenilebilen mucizevi bir gıda.
Yoğurt ile ilgili bilmeniz gereken çok şey var. Yoğurt daima suyuyla tüketilmeli. Çünkü vitaminler yoğurdun suyunda oluyor. Süzme yoğurtta B vitamini kalmadığı için fazla tercih edilmemeli.
Yoğurt şeker hastaları için yararlı bir besindir. Yalnız şeker hastalarına ekşimiş yoğurt verilmemeli ve yoğurdun kaymağı alınmış olmalıdır.
Yoğurt cildi güzelleştirir. Cildi kırışıklıklara karşı koruyarak daha pürüzsüz ve parlak olmasını sağlar. Yoğurtta tırnakların oluşumu için önemli olan protein vardır. Yoğurt ile saçlar daha parlak ve sağlıklı olur.
İçerdiği yararlı bakterilerden dolayı yoğurt birçok hastalığa karşı koruyucu etki yapar. Sindirim sistemini rahatlatır. Gece yatmadan önce veya her öğün sonrasında tüketilen yoğurt hem bağırsakları temizler hem de ağız kokusunu önler. Doğal diş taşı ve diş eti iltihabı önleyicisidir.
İçeriğindeki yüksek kalsiyum minerali sayesinde menopoz döneminin en sıkıntılı hastalığı osteoporoza karşı vücudu korur. Sinir sistemi için uyarıcı ve rahatlatıcı etkiye sahip olan yoğurt rahat uyku için de tavsiye edilmektedir.
Yoğurt, hastalık ve enfeksiyonlarla savaşan T hücrelerini güçlendirir. İçindeki dost bakteriler mikroplarla savaşarak bağışıklık sistemini güçlendirir. Bu özelliği sayesinde vücudumuzu kanserden mide ve bağırsak hastalıklarına kadar birçok hastalıktan korur.
Yoğurt kolesterol emilimini azaltır, probiyotik aktiviteye sahiptir. Çocuklardaki bulaşıcı karaciğer iltihabı (hepatit) hastalıklarının tedavilerine yardımcıdır. Stres, alkol, kolalı ve karbonatlı içeceklerle zarar gören sindirim sistemini korur. Tüberküloz hastalığına karşı doğal bir antibiyotik etkisi gösterir.
Yoğurt vücutta kendi kendine sindirilebilen tek gıdadır. Bazı insanlar sütteki laktozu sindiremez. Bu durum fiziksel rahatsızlıklara neden olur. Sütte bulunan laktoz, yoğurtta laktik asite dönüştüğünden, yoğurdun sindirimi daha kolay olmakta ve gerekli besinler yoğurttan sağlanabilmektedir.
Ayrıca yoğurt yağ yakımına yardımcı olduğu için kilo vermek ve özellikle karın bölgesindeki fazla kilolardan kurtulmak isteyenler için ideal bir besindir.
En iyi yoğurt evde yapılandır. Böylece tazeliğinden ve içeriğinden yüzde yüz emin oluruz.

Peki evde yoğurt nasıl yapılır?
Malzemeler:
• Süt (ne kadar yoğurt istiyorsanız o kadar süt)
• Maya için katıksız birkaç kaşık yoğurt (köy yoğurdu veya çok güvendiğiniz bir markanın yoğurdu)
• Tencere
• Sıvı termometresi
Hazırlanışı:
İstediğiniz miktarda günlük sütü alın. Sütün su katılmamış ve pastörize edilmemiş olanını yani doğalını tercih edin. Bulamıyorsanız ve marketten alacaksanız o zaman pastörize edilmiş olanı alın. Eğer kalorisi az yoğurt istiyorsanız, yağı alınmış sütleri tercih edin.
Tencereye koyduğunuz sütü, orta ateşte kaynatın. Birkaç taşım kaynattıktan sonra altını kapatın ve soğumaya bırakın.
Isı termometrenizle sıcaklığını ölçün. 42-44 dereceye düşene kadar bekleyin. Termometreniz yoksa küçük serçe parmağınızı süte hafifçe dokundurun, parmağınız yanmıyorsa sütünüz mayalamaya hazırdır.
Bu aşamada dikkat etmeniz gereken bir nokta var. Sütün kaymağını bozmadan birkaç kaşık sütü bir tabağa koyun ve üzerine maya olarak ayırdığınız yoğurdu karıştırın. Yani dolaptan soğuk yoğurt alıp mayalama işlemi yapmayın. Maya miktarını 1 litre süt için 3 çorba kaşığı yoğurt olacak şekilde ayarlayabilirsiniz.
Yoğurt mayası olarak hazırladığınız karışımı, yavaşça tencereye kenarından dökerek karıştırın. Tencerenin üstünü örtün. Ufak kaplara mayalamak istiyorsanız karışımı ona göre kaplara bölün ve üstünü örtün. Tencerenin sıcaklığını muhafaza edecek bir örtü olabilir.
3-4 saat sonra yoğurdunuzu kontrol edin. Yoğurdunuz tutmuşsa etrafını açın ve 1 saat kadar dinlendirin. Sonra buzdolabına koyun ve soğumasını bekleyin. Tatlı yoğurt seviyorsanız bu süre ideal yalnız biraz ekşi istiyorsanız, o zaman tencerenin üstünü açmak için daha uzun süre, örneğin 6 - 7 saat bekletmenizi öneririz. Damak tadınıza göre deneyerek ideal süreleri belirleyebilirsiniz.
Afiyet olsun...

Pratik Bilgiler