Nerede Ne Yenir?

Nerede Ne Yenir Köşesi
Meşe odununda yatık halde pişen marine edilmiş nefis yağlı kuzu budundan yapılan Erzurum Cağ kebabı…
Cağ kebabının serüveni 1970′li yılların ortalarında Erzurum’da başlar. Orta Asya kültüründe toy adı verilen sığır şölenlerinde pişirilen bu kebap restoranların menülerinde hızla yerini alır. Yaylalardan ve şölenlerden aşina olunan bu lezzet Erzurum ile ününü duyurur. Cağ kebaba adını veren cağ ne diyecek olursanız etin çekildiği metal şiştir. Yaylalarda kullanılan bu şişler metal yerine tahtadan yapılırmış ve bico denirmiş.
Yolunuz Erzurum’a düşerse nerede yemek yesek diye düşünmeyin. Direkt Kongre Caddesi’ndeki Koç Cağ Kebab’a uğrayın. Cağ kebabın patentine sahip Kemal Koç 1948 doğumlu ve Cağ kebabının mucididir.

Hatay künefenin başkentidir. Künefe içi peynirli özel şerbeti olan sıcak kadayıf. Antakya’da bu tatlının en lezzetlisini Yusuf Usta‘nın Çınaraltı’sında, odun ateşinde büyük tepsiler içinde künefelerin hazırlandığı küçük dükkânında yiyebilirsiniz.
Yusuf Usta, iki ateşi tek başına idare ediyor. Zamanı geldiğinde koca künefeyi havada bozuk para atar gibi ters yüz eden Yusuf Usta ustalığını gösteriyor. Çınaraltı’nda yanmış odun kokusunda büyük bir keyifle midenize indireceğiniz tatlı şöleni künefeniz önünüze geliveriyor. Yusuf Uzunparmak‘ın künefesinin yedikleriniz içinde en güzeli olacağına eminiz. Peyniri bol, kadayıfı ince, şerbeti kıvamında…
Konya’da ne yenir diye çok düşünmeden etli ekmeği ile meşhur Cemo’yu ziyaret edin. 1985 yılından bu yana Konya’da etli ekmek yapan Cemo’nun Konya’da Merkezde, Selçuk’ta ve Meram’da olmak üzere üç şubesi bulunuyor. Asıl merkezi Nalçacı Caddesi’ndeki yeri.
180 gr hamura 100 gr et ve 100 gr sebze konularak yapılan etli ekmekte kullanılan etler düvenin kaburga ve boşluk kısmından elde ediliyor. Hamur 3-4 dakika taş fırında pişirilip servis ediliyor. Etli ekmek Konya’da yenir tezini doğrularcasına hamur ile etin lezzeti harika bir tat oluşturuyor.
Siirt’e yolunuz düşerse Büryan kebabını muhakkak deneyin. Siirt’in hakiki Büryan kebabını tatmak için Helvacılar Çarşısındaki Şeref Büryan’a uğrayabilirsiniz. Şeref Büryan 1892 yılında Şeref Avcı'nın dedesi Hasan Ergüzel tarafından açılır. Şeref Avcı, 1987 yılında Şeref Bürya’nın merkezini İstanbul Fatih'e taşır. Siirt Helvacılar Çarşısındaki ilk dükkân şube olarak hizmet vermeye devam eder.
Büryan kebabında bir kuzu ikiye bölünür. But ve kemikleri ayrılan etler, çengeller ile 2.5 metre derinliğinde bir kuyuya askı ile sarkıtılarak yani direkt ateşe temas etmeden pişirilir. Pişirme esnasında kuyunun kapağı kapatılarak hava ile teması kesilir.
Büryan kebabının yanı sıra perde pilavı da Şeref Avcı tarafından İstanbul Fatih'e getirilir. Büryan kebabını tatmak için Siirt’e yolunuzun düşmesini beklemeyin.
Susurluk ayranı, bol köpüğü ve kullanıldığı özel yoğurtların verdiği lezzetiyle ünlüdür. Yaklaşık 50 yıl önce Balıkesir Susurluk’ta Ayrancı Şükrü Usta’nın tam yağlı yoğurt ve yayıkla yaptığı ayranı, ilçedekiler ve komşu ilçeden gelenler tarafından çok beğenilir. Farklı ve doğal lezzetiyle Susurluk ayranı, o kadar tanınır ki şehrin girişine kocaman bir bardak ayran heykeli dikilir.
Susurluk’a ister otobüsle ister özel arabayla gelin mutlaka Susurluk’ta mola verilir ve bol köpüklü ayranından içilir.
Yurdumuzun birbirinden lezzetli tatlarını keşfetmek istiyorsanız Nerede Ne Yenir köşemizi takip etmeye devam edin.

Pratik Bilgiler