Nespresso Makineleri ve Espresso Tarifi

Nespresso Makineleri - Espresso'nun Tarihi
Şuan tüm Avrupa’da trend nespressodur. Kapsüllü oluşu sebebiyle kahve tozuyla uğraşmak zorunda kalmamak, kapsüllerin kahveyi uzun süre taze saklayabilmesi, dünyanın en iyi kahve çekirdeklerinden kahve üretmesi ve zengin kahve çeşidi ile şu an oldukça popülerdir. Ancak aslında nespresso bir kahve markasıdır, kahve makinası değil. Ancak anlaşmalı olduğu markalara makina ürettirir. Bu makinaların bazılarında hem markanın adı hem de nespresso amblemi varken bazılarında sadece nespresso yazmakta. Ancak o makinayı nespresso üretmiyor. En gözde makinalarını Turmix - Krups -Köenig - Delonghi - Saeco - Jura gibi dünyanın önde gelen kahve makinası üreten firmalarına yaptırır. Hatta aynı modeli farklı markaların bile ürettiği olmaktadır. Nespresso makinalarını dünyaca ünlü tasarımcılara yaptırır ve IF - Goog Desing - Industry Awards - Reddot Desing Awards gibi dünyaca kabul görmüş birçok tasarım ödüllü alır.
Sene 1901, tek bir fincan kahve yapmanın 4-5 dakika sürdüğü yıllar… İnsanlar çoğunlukla 20 kişilik kahve yapmak zorunda kalıyorlar. Bu durumdan tatlı bir şikayet duyan Luigi Bezzera, tek kişilik hızlı kahve yapan espresso makinasını icat eder. Luigi ilk defa yüksek basınç ve yüksek sıcaklıkta kahve yapmayı deneyen kişidir.
1903 yılında Bezzera’nın patentini satın alan Desiderio Pavoni 1905 yılında patentli kahve makinelerini üretip Avrupa genelinde pazarlamaya başlar.
1927 yılında Amerika’da kullanılan ilk espresso makinası La Pavoni New York’un ünlü Greenwich Village bölgesindeki Café Regio tarafından kullanılır.
1938 yılında Cremonesi’nin geliştirdiği yeni bir teknolojiyle sıcak (ama kaynar olmayan) su, hava basıncıyla çalışan bir pompa aracılığıyla kahveden geçirilerek espresso yapılır ama İkinci Dünya savaşı süreci kesintiye uğratır.
1946 yılında Gaggia ilk espresso makinalarını imal etmeye başlar. Bu makinaların hazırladığı kahve bugün içtiğimiz espressodur. Espressonun hazırlanışı aslında oldukça basit. İnce çekilmiş kahvenin içinden kaynama noktasına yakın sıcaklıktaki su yüksek basınçla çok kısa bir süre geçirilerek, kahve çekirdeklerinin aromasının ve tadının suya geçmesi sağlanır. Suyun kahveden geçiş süresinin kısalığı nedeniyle de kahveye İtalyanca’da ekspres anlamına gelen espresso adı verilir.

Pratik Bilgiler