Osmanlı Saray Mutfağı

Osmanlı Saray Mutfağı
Osmanlı Mutfağı İstanbul’daki saray çevresinde yaşayan ve güzel yemeklerden hoşlanan bir seçkinler grubu tarafından şekillendirilmiş bir yemek kültürüdür. 15. yüzyıldan itibaren biçimlenmeye başlamıştır.
Osmanlılarda şeker yerine bal kullanılıyordu. Kaz sarayda sevilen bir yiyecekti. Günümüzde kullanımı azalan safran o zamanlarda bir zenginlik işaretiydi. Saray mutfağının bir tatlandırıcısı olan misk neredeyse mutfağımızdan bütünüyle çıkmış durumda. Biber ise hala yerini koruyor. Zeytinyağının, sofraların eski vazgeçilmezlerinden olan tereyağının yerini alacağı o zamanlardan belliydi. Boza günümüzde giderek yok olan bir içecek. Sofrada tuzluğun bulunmaması, o dönemin aşçılarının ne kadar usta olduğunu gösteriyor.
Osmanlı saray mutfağının zenginliği dillere destan… Birçok medeniyetin beşiği olan Anadolu’nun yemekleriyse o kültürlerin izini taşıyor. Fatih Sultan Mehmet tarafından yaptırılan Topkapı Sarayının mutfağının 5250 m2 olduğunu biliyor muydunuz?
Son zamanlarda Osmanlı-Türk mutfağının popularitesi sürekli artıyor. Sizin için Osmanlı yemekleri yapan ünlü restoranları araştırdık. Mekânların tamamının İstanbul’dan çıkması sürpriz değil aslında.
Kariye Asitane 15. yy. Osmanlı saray mutfağının tüm lezzetlerini ortaya koyan bir mekân. Mekânda Orta Asya, Anadolu, Ortadoğu ve Balkan lezzetlerinin harmanlanmasıyla oluşan zengin yemek çeşitleriyle tanışıyorsunuz. Asitane 1991 yılından beri bu mutfağın gizli kalmış lezzetlerini ortaya çıkarıyor. Mekânda ut müziği eşliğinde yemeğinizi yiyorsunuz. Badem çorbası ve kayısılı mutancanayı denemenizi tavsiye ediyoruz. Menü kış ve yaz olarak iki çeşit. Yemekler mevsimlik malzemelerden taze olarak yapılıyor. Denemek isteyenler için restoranın telefon numarası (212) 635 79 97.
Nuruosmaniye’de mutfak araştırmacısı Vedat Başaran tarafından işletilen Nar Restoran bir araştırma mutfağı. Bu mekânda her malzemenin kullanıldığı yemeğe göre hikâyelerini öğreniyorsunuz. Lokanta her gün 50’yi aşkın çeşidi müşterilerine sunuyor. Mevsimsel ve doğal beslenme şartlarına uygun menüleri çok özel. Mekâna uğramadan önce daha detaylı bilgi almak isterseniz telefon numarası (212) 522 28 00.
Ağırlıklı olarak Fatih dönemi yemeklerine yer veren Sultanahmet’teki Matbah Restoran, menü oluştururken Şirvani’nin kitabından yararlanıyor. Seçilen yemeklerin tamamı denenmiş, malzeme ölçüleri ve pişirme aşamaları bütün detayı ile not edilmiş. Kekikli kuzu gerdan ve dane-i darı (nohutlu ve safranlı pilav) mekânın favori yemeklerinin başında geliyor. Mekâna gitmeden önce rezervasyon yaptırmak isterseniz telefon numarası (212) 514 61 51.

Pratik Bilgiler