Reçel Nasıl Yapılır

Reçel Nasıl Yapılır?
Taze meyve ve sebzelerden yapılan bin bir renkte ve tatta reçeller… Muğla’dan limon çiçekleri ve bergamotlar, Alaçatı’dan çağlalar, Çeşme’den limonlar eşliğinde lezzetlenen rengarenk kavanozlar düşünün.
Çoğumuz annesini veya ninesini reçel yaparken görmüştür. Annelerimiz sabah kahvaltısı için reçel hazırlarken bizler hobi olarak reçel yapıyoruz.
Mutfakta vakit geçirmeyi seviyorsanız reçeli neden hazır alasınız? Evde kendi yaptığınız reçeller her zaman daha doğal ve daha tazedir. Gün boyu ihtiyacınız olan enerjiyi veren reçeller kahvaltının vazgeçilmez tatlıları...
Reçel yapımında size yol gösterecek ipuçlarını şöyle sıralayabiliriz. Reçel yaparken meyvelerin dağılmaması için, şerbetini bir müddet kaynattıktan sonra meyveleri ilave edin. Böylece daha diri ve lezzetini kaybetmemiş reçeller yapabilirsiniz.
Reçel yapılacak meyveler günlük ve en diri olanlarından seçilmelidir. Reçel başlangıçta şeker eriyene kadar kısık ateş ister. Sonrasında çok yüksek ateşte kaynatılmalı ve sonuna doğru ateş iyice harlanmalıdır.
Son dakikalarında 8-10 damla limon suyu eklerseniz, reçeliniz daha uzun süre taze kalır. Kavanozların su içinde kaynaması ve iyice kuruduktan sonra doldurulması şarttır. Bu yöntemle vakumlanmış olur.
Reçel piştikten sonra tek bir damla su bile onu şekerlendirmeye yeter. Şekerlenmiş reçeli benmari usulü kaynatırsak çözülür, ilk günkü gibi olur. Ev yapımı reçel küflenebilir. Çünkü içinde kimyasal koruyucu yoktur. Buzdolabında korumak iyi bir yöntemdir. Küflenmiş tabakayı alıp yeniden kaynatırsanız reçel tüketilebilir hale gelir.

Meyvelerin temizlenmesi, soyulması, şekere yatırılıp bekletilmesi gibi işlemler meşakkatlidir. Reçel yapmak uğraştırıcı olabilir. Tencereden birkaç dakika gözünüzü ayırırsanız ocağa taşar ve emeğiniz boşa gider. Ocağın başında beklemek severek yaptığınızda eğlenceli olur. Reçeli ailenize ve misafirlerinize sunduğunuzda oluşan lezzet şöleni sizi mutlu eder.
Bayanların son zamanlardaki en favori reçeli olan domates reçelinin yapılışını sizlerle paylaşacağız.
• Domatesleri kaynar suya atıp hemen çıkarın.
• Kabuklarını soyun.
• Bir kilogram domates başına, bir kilogram şeker olacak şekilde soyulmuş domatesleri bir gece önceden bu şekerde bekletin.
• Ertesi gün domatesleri şerbetin içinden çıkarın.
• Domatesin sadece kendi suyunu kaynatın.
• Daha sonra domatesleri katıp yaklaşık bir saat daha kaynatın.
• Kıvam alınca bir limonun suyunu ekleyip altını kapatın.
• İyice soğuduktan sonra kavanozlara alıp serin yerde bekletin.
Reçelin piştiğini nasıl anlarız? Mutfağımıza şekerli yoğun bir koku yayılır. Kaynama tencerenin her noktasında gerçekleşir, özellikle ortasında yoğunlaşır. Kaşığa bir miktar reçel alırız ve tabağa damlatırız. Reçelin sonu daha yavaş damla damla akıyorsa reçel oldu demektir.
Afiyet olsun…

Pratik Bilgiler