Tatlıların Vazgeçilmezi Haş Haş

Tatlıların Vazgeçilmezi Haşhaş
Haşhaş ile neler yapıyorsunuz? Ya da bu zamana kadar haşhaş kullandınız mı?
Halk dilinde haşhaş olarak geçen bu bitkinin bilimsel adına bakıldığı zaman Papaver somniferum olduğunu öğreniyoruz. Genellikle tıpta uyuşturucu ilaçların üretilmesinde kullanılırken bizler onunla börek ve kek gibi çeşit çeşit şeyler yapmaya başladık. Üretimi Toprak Mahsulleri Ofisi tarafından takip edilmesine rağmen en çok Afyon-Isparta-Uşak gibi şehirlerde yetiştirilmektedir. Afyon çiçeği, uykucu haşhaş olarak da geçmektedir.
Kapsül şeklinde olup minik tanecikleri vardır. Mavi ve siyah haşhaş bulma imkânınız bile vardır. Özel taşın üzerinde ezildiği zaman böreklerde kolaylıkla kullanılabilir. Bazen kurabiyelere katılır, böreklerin ve poğaçaların üzerini süslemede kullanılır. Haşhaşın üretiminde Hintlerden sonra Türkiye 2.sırada yer almaktadır. Ülkemizde üretilmesinin en büyük nedeni tıp alanında kullanılıyor olmasıdır. Ülkemizde üretilmesi ihracatını artırmıştır.
Haşhaş bir rivayete göre hamilelik döneminde sancı kesici ve ağrı dindirici olarak kullanılmıştır. Yağının da kabızlığa çok iyi geldiği belirtilmektedir. Tabi bunu mutlaka kullanın demiyoruz, doktorunuza danışmadan kesinlikle kullanmayın. Özellikle hamilelik döneminde doktorunuzun tavsiyelerini göz ardı etmeyin.
Biz bu kadar haşhaş kullanıyoruz ama haşhaşın sadece yılda bir kez ürün verdiğini biliyor muydunuz? Evet, yazları sıcak ve kurak, kışları az yağış alan bölgelerde kolaylıkla yetişebilen haşhaş yılda bir kez ürün vermektedir. Ne kadar tuhaf değil mi? Kıymetini bilmemiz gerekiyor diye düşünüyorum. Bir kapsülün içinde bulunan o minnacık tohumların ne kadar önemli olduğunu görebiliyoruz. Bu kadar haşhaştan bahsettikten sonra bir tarif vermeden olmaz değil mi? Benim yaparken zevk aldığım, yerken tadına tekrar tekrar âşık olduğum, kolay yapılabilen haşhaşlı tatlı tarifini sizler de mutlaka denemelisiniz.

Pratik Bilgiler